Бухгалтер24
Информационный бухгалтерский портал

Меню
Реклама
Счетчик
Главная » Статьи » Школа менеджера » Организация бизнеса

Готельні послуги: організація діяльності
Господарська діяльність у сфері надання готельних послуг регулюється цілою низкою законодавчих і нормативних документів.

Розглянемо ст. 22 Закону про туризм, в якій написано:

"За договором на готельне обслуговування одна сторона (готель або інший суб'єкт, що надає послуги з розміщення) зобов'язується за дорученням іншої сторони (проживаючого) надати послуги по тимчасовому проживанню (ночівлі) у спеціально обладнаному жилому приміщенні (номері), виконати або організувати виконання інших визначених договором на готельне обслуговування послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням, а проживаючий зобов'язується сплатити за ці послуги встановлену плату.

До послуг, пов'язаних з тимчасовим розміщенням, належать послуги з обслуговування жилого приміщення (номера), харчування (ресторанного обслуговування), із збереження майна і багажу проживаючого, а також інші послуги, надані залежно від категорії готелю.

До відносин за договором на готельне обслуговування застосовуються норми цивільного законодавства, цей Закон,законодавство з питань захисту прав споживачів та інші нормативно-правові акти, прийняті відповідно до них.

Цей Закон застосовується при наданні готельного обслуговування в мотелях, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, а також інших місцях, призначених для розміщення громадян.

Готель або інший суб'єкт, що надає послуги з розміщення, зобов'язаний до укладення договору надати необхідну і достовірну інформацію про послуги з готельного обслуговування, їх види і особливості, про порядок і терміни оплати послуг готелю та надати проживаючому на його прохання інші пов'язані із договором і відповідним готельним обслуговуванням відомості, а також іншу інформацію, передбачену законодавством про захист прав споживачів.

Договір на готельне обслуговування укладається як шляхом укладення письмового договору, так і шляхом прийняття готелем заявки на бронювання за допомогою поштового, телефонного чи іншого зв'язку, що дозволяє достовірно встановити особу, від якої надходить заявка. У разі прийняття заявки договір на готельне обслуговування вважається укладеним з моменту отримання підтвердження готелю про прийняття замовлення та вказівки можливого початку надання готельного обслуговування з визначеного часу.

Відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю чи майну проживаючого, визначається відповідно до цивільного законодавства, якщо договором на готельне обслуговування не передбачена підвищена відповідальність готелю.
Права й обов'язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором (турагентом) та готелем чи іншим
суб'єктом, що надає послуги з розміщення, визначаються загальними положеннями про агентський договір, якщо інше не передбачено договором між ними та цим Законом. "

Користування готелями, надання та обсяг готельних послуг регулюються "Правилами користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг" від 16.03.2004 №19.
В цих правило дані  наступні визначення:

готельна послуга- дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхом надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов'язана з розміщенням та тимчасовим проживанням. Готельна послуга складається з основних та додаткових послуг, що надаються споживачу відповідно до категорії готелю.

основні послуги - обсяг послуг готелю (проживання, харчування тощо), що включається до ціни номера (місця) і надається споживачу згідно з укладеним договором.

додаткові послуги - обсяг послуг, що не належать до основних послуг готелю, замовляються та сплачуються споживачем додатково за окремим договором.

Без згоди споживача готель не має права надавати додаткові послуги, які не включено в договір. Споживач може відмовитись від оплати таких послуг, а у разі їх сплати готель повинен повернути сплачену суму.


Готель зобов'язаний надати споживачу без додаткової оплати наступні види послуг:
  • виклик швидкої допомоги;
  • доставка в номер кореспонденції;
  • побудка у визначений час;
  • надання необхідного інвентарю залежно від категорії закладу.

Ліцензія при наданні готельних послуг не потрібна, також не потрібен і патент при наданні таких послуг. Якщо готель надає супутні послуги, на які необхідно отримання патенту, то готель має придбати такий патент.

Категория: Организация бизнеса |
Просмотров: 3705 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0

Похожие материалы
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:










Сайт для бухгалтеров и начинающих предпринимателей © 2024
Яндекс.Метрика
Яндекс.Метрика