Бухгалтер24
Информационный бухгалтерский портал

Меню
Реклама
Счетчик
Главная » Статьи » Налоговый учет

Податкові різниці: податковий облік
:Для початку дамо визначення  цьому поняттю. Воно дане в пп.14.1.188 Податкового кодексу і звучить так.

Податкова різниця - різниця, яка виникає між оцінкою і критеріями визнання доходів, витрат, активів, зобов'язань за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності, та доходами і витратами, визначеними згідно з розділом цього Кодексу.

Вони поділяються на тимчасові та постійні.

Тимчасова податкова різниця - різниця яка виникає у звітному періоді та анулюється в наступних звітних податкових періодах.

Наведемо приклад:

На початок 2013 року залишкова вартість Основних засобів підприємства становила 50000,00 грн. В січні-березні було здійснено капітальний ремонт цих засобів у межах 10% ліміту у сумі 5000,00 грн.  Згідно правил податкового обліку підприємство відносить цю суму на витрати звітного періоду, а в бухгалтерському обліку ця сума іде на збільшення балансової вартості основних засобів. У цьому випадку виникає тимчасова податкова різниця у сумі 5000 грн, яка зникне коли будуть нараховуватися амортизаційні відрахування в бухгалтерському обліку.

Постійна податкова різниця- різниця, яка виникає в звітному періоді і не анулюється в наступних звітних періодах. При цьому вона поділяється на таку, що підлягає вирахуванню і таку, що призводить до зменшення податкового прибутку (або збільшення збитку).

Постійні різниці (далі - ПР) можуть виникати у випадках, коли фактичні витрати підприємства на відповідні цілі фактично перевищують норми встановлені податковим законодавством. Як приклад можна навести представницькі витрати, витрати на навчання тощо.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про податкові різниці та її розкриття у фінансовій звітності визначаються згідно ПБО 27.

Застосування ПБО 27

Обов'язок платника податків подавати квартальну або річну фінансову звітність передбачено п.46.2 ПКУ. У складі фінансової звітності платник податку зазначає податкові різниці. Відповідно до п.2 розділу 1 ПБО 27 положення застосовують підприємства, які є платником податку на прибуток. Проте це положення не розповсюджується на: банки, бюджетні установи та суб'єктів малого підприємництва (п. 154.6 ПКУ). Подання такої звітності розпочалося в 2013 р, тож для більшості платників податків її прийдеться подавати в 2014 році.

Відносно платників податків які сплачують авансові внески з податку на прибуток то тут є свої нюанси. Якщо платник податку в першому квартал не отримав прибутку, або отримав збиток то він має право подати квартальну декларацію (разом з фінансовою звітність) і в наступних кварталах вже не платити авансові внески. Або інша ситуація, коли платник податків в 2013 році не отримав прибуток, а в першому кварталі він у нього з'явився. В такому випадку він повинен подати квартальну декларацію за перше півріччя, 9 місяців та рік разом із фінансовою звітністю за відповідні періоди.

ПР виникають внаслідок розбіжності між методологією бухгалтерського та податкового обліку. Наші законодавці аж ніяк не хочуть полегшити життя українських бухгалтерів і зробити повністю ідентичні норми бухгалтерського і податкового обліку. Причини цього зрозумілі.

Найбільш яскравим прикладом може бути існуюче обмеження в ПКУ  у визнанні доходів і витрат, зокрема: звичайні ціни; отриманні штрафи,пені,неустойки;держмита, рентна плата, поворотня фінансова допомога, обмеження щодо інжинірінгу, консалтінгу, благодійної діяльності тощо.

При визначенні податкового прибутку (збитку) отриманий за даними бухгалтерського обліку фінансовий результат коригується на суму постійних тимчасових різниць та частину суми тимчасових податкових різниць, що відносяться до звітного періоду.

ПР з метою бухгалтерського обліку поділяються на: щодо доходів від реалізації, інших операційних доходів, інших доходів, собівартості реалізованої продукції, інших операційних витрат, інших витрат та надзвичайних доходів і витрат.

Тимчасові різницівиникають при встановленні різних строків амортизації основних засобів, їх ремонті та модернизації, в операціях з сумнівними боргами тощо.

Інформація про податкові різниці накопичується в регістрах бухгалтерського обліку, зокрема шляхом виділення окремих граф для їх відображення.

Автор статьи: Пискун А.Е.

Google
Категория: Налоговый учет |
Просмотров: 14751 | Комментарии: 4 | Рейтинг: 0.0/0

Похожие материалы
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:










Сайт для бухгалтеров и начинающих предпринимателей © 2024
Яндекс.Метрика
Яндекс.Метрика